„Wirtualne spawanie – innowacyjne szkolenia w regionie lubuskim”

RPLB.02.02.00-08-042/13-00

Celem projektu jest wprowadzenie w regionie lubuskim innowacyjnej usługi szkoleniowej z zakresu spawania,
jaką WZDZ Gorzów Wlkp. wprowadza do swojej oferty tzw. „wirtualne spawanie”,
czyli spawanie z wykorzystaniem komputerowych symulatorów spawalniczych.

Projekt jest realizowany od 1 kwietnia 2014r. do 31 marca 2015r.
w
Centrum Innowacyjnego Kształcenia Zawodowego WZDZ
przy ul. Niemcewicza 41c w Gorzowie Wlkp.

W ramach innowacyjnej usługi szkoleniowej z zakresu spawania przyszli kursanci będą mogli szkolić się w warunkach symulujących prawdziwe prace spawalnicze. Innowacyjny sposób nauki spawania obejmujący obszar od absolutnych podstaw, po pełną symulację spawania, łącznie z wyborem ustawień parametrów i układaniem spoin w różnych pozycjach.

W ramach niniejszego projektu WZDZ planuje zakup i instalację specjalistycznego sprzętu do „wirtualnego spawania” tj. 3 symulatory spawalnicze z osprzętem.

Wprowadzenie innowacji wpłynie na obniżenie ilości wydzielanych gazów trujących do środowiska, ponieważ zajęcia praktycznie będą prowadzone „wirtualnie” – bez użycia gazów osłonowych, materiałów tj. blach, rur, stali itp.

W komplecie zostanie zakupiony także komputer nauczyciela /laptop/, na którym zainstalowane będzie oprogramowanie umożliwiające szkolącemu programowanie przebiegu szkolenia: sposobów spawania, analizę wykonanych spawów itp.

Maska spawacza przypomina oryginalne nowoczesne maski, ale zamiast szkła, przez które spawacz obserwuje spawania, ma zamontowane kamery i wizjer. Wszystkie uchwyty i elektrody mają wymiary i ciężar taki sam, jak ich standardowe odpowiedniki.

Szkolenie w formie wygenerowanego komputerowo wirtualnego spawania jest bardzo realistyczne i pozwala poznać podstawy techniki spawania bez narażania się na uboczne skutki, typu naświetlenie oczu, poparzenia itp. W symulatorze spawalniczym zastosowano najbardziej zaawansowane techniki symulacji komputerowej z wykorzystaniem technologii rzeczywistości wspomaganej komputerowo, aby stworzyć najbardziej zbliżone do prawdziwego spawania środowisko naturalne. Dzięki temu użytkownik będzie uzyskiwać takie same wyniki szkolenia jak przy prawdziwym spawaniu.

W ramach innowacyjnej usługi szkoleniowej uczestnicy szkolenia będą nabywać umiejętności spawania najpierw na symulatorach, a potem na tradycyjnych spawarkach.

Na pierwsze innowacyjne szkolenie z zakresu spawania zapraszamy od lipca 2014r.

 

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.